Mästerkock och invasion!

Sony Ericsson Open 134.JPG

Det var en otroligt härlig dag idag! Sport när den är som bäst! Varför pirrar det alltid lite extra när det är svenskar med? Såg Söderlings match. Den var bra! Men han hänger lite med huvudet då och då. Varför!?

Härligt område Key Biscane. Det är liksom en ö som har en lång bro som binder ihop den med fastlandet och downtown. Läckert när man kommer körande på vägen tillbaka och ser alla skyskrapor. Har jag sagt att jag älskar Miami?

Ville frossa loss i tennisshopen. Tennis är ju min favoritsport och att ha snygg utrustning är minst så viktigt som grundslagen. Eller hur? Såg en rosa/grå Princebag som jag gärna ville ha. Jag lät bli. Den har ju plats för 5 racketar typ. Jag har ju bara två… Spelar för övrigt med Pure Drive från Babolat. Precis som Nadal… Fast alla har ju special, fast det ser ut som om de har samma. Provade ett Dunlop rack men det kändes lite stort.

Sony Ericsson Open 138.JPG

Sprang förbi beachtennis. Lite komiskt tycker jag. Älskar atmosfären i övrigt på en tävlingsarena. Lukten. Ljuden. Känslan. Det är läckert och ger mig nästan gåshud när jag tänker på det.

Imorrn ska jag försöka att inte göra nånting. Jo, jag håller alla tummar för att det är minst lika fint väder som idag så att jag kan ligga vid mitt älskade ”Plunge” och lyxa mig. Ska bli skönt när alla springbreakare lämnar staden. Ja, de precis som alla WMC:are har invaderat staden.

WMC betyder Winter Music Conference och är världens största elektronik dansmusikfestival med över 1900 dj:s från över 70 länder. Totalt 70 000 besöker Miami under dessa dagar. Och som sagt det ska bli skönt när det blir lite lugnare… Inte riktigt min melodi. Ska skriva mer om detta en annan dag.

Hann aldrig till Alicia Keys ikväll! L Väldigt frustrerande, men det tog mig två timmar att ta mig hem från Key Biscane på grund av trafiken. Det är folk överallt. Var äckligt sugen på hamburgare när jag väl kom hem. Äter aldrig hamburgare. Handlade på Publix och åkte hem och gjorde hemmagjorda hamburgare (läs stekte färdiga). Gott!

Sony Ericsson Open 139.JPG

'
Dela
Kommentera (0)| Anna Benson 20100328 05:46

Skriv din kommentar här

Anna Benson är journalist, konstnär och författare. Tidigare var hon idrottare på hög nivå och är bland annat svensk och fransk mästarinna i bordtennis med ett förflutet som proffs både i Frankrike och Tyskland. Anna har arbetat som vd för ett sportbolag och var senast anställd som försäljningschef för en av Sveriges största golfklubbar. Numera pendlar hon mellan sina hem i Stockholm, Miami och Småland och frilansar som journalist varvat med vernissage för sin nakna konst samtidigt som hon skriver böcker. I januari 2011 sålde Anna ut sin första vernissage i Miami och hon har över 12 utställningar bokade de närmaste åren. Anna har fortsatt sälja ut och spås en lysande framtid som konstnär. I början på 2012 debuterade hon som författare med självbiografin "C" samtidigt som hon medverkade i ett antal långfilmer och en mängd tv-projekt. Under våren släppte hon redan sin andra bok "Why not?", som handlar om entreprenörskap. Anna är passande nog också ambassadör för kvinnligt entreprenörskap i Sverige och föreläser flitigt runt om i landet. Hon har varit egen företagare sedan 18 års ålder. I mars 2013 kom självbiografin "A" som är den fristående uppföljaren på boken "C", som för övrigt blev mycket uppmärksammad. Boken handlar bland annat om en kvinna med bröstcancer. Anna har engagerat sig starkt i kampen mot sjukdomen och 2012 var hon ambassadör för Rosa Bandet. Hösten 2014 släpps Rosa Kokboken som Anna är författare till där en mängd kvinnliga profiler medverkar, till förmån för Cancerfonden. När hon inte arbetar med olika projekt eller idrottar syns hon ofta i vimlet i Stockholm. 2012 blev Anna utsedd till "Årets Vimlare" av tidningen Expressen. Följ hennes äventyr här!

Partners

Signerade böcker?

Annonsörer